SP Rescue

Rulljalusimotorn för en sekundär nöd- och utrymningsväg

Produktbeskrivning

Vid en nödsituation kan SP Rescue öppna upp en nöd- & utrymningsväg med endast ett handgrepp, inom 2 sekunder blir passagen fri även vid ett strömavbrott.

Vid en manuell upplåsning av manöverdonet kommer en fjäder i konstruktionen att lyfta upp rulljalusiet och på några sekunder öppnas nöd- & utrymningsvägen upp.

Efter en återställning behöver inte gränslägena justeras om.

Parallellkoppling är inte möjlig, reläboxar måste användas vid gruppstyrning av flera motorer.

Fördelar

  • Öppnar ett rulljalusi på 2 sekunder vid en nödsituation även vid strömavbrott.
  • Intuitiv hantering med endast ett handgrepp
  • Gränslägen förblir oförändrade efter en återställning
  • Enkel montering, den önskade öppningsbredden är justerbar
  • Underhållsfri, motorn är helt mekanisk

Information, överblick

AnvändningsområdeRulljalusier
Kabelbunden version
SerieBR 2
Kort version
Mekaniskt gränsläge
Manuell gränslägesinställning
Går att använda med inbrottssäkra fixeringar/blockerande fjädrar
Fungerar vid strömavbrott
Går att använda på nöd- & utrymningsväg

Nedladdningar

BruksanvisningPDF, 740 KB
CE DokumentPDF, 648 MB
Översikt över motorerPDF, 215 KB

 

Instruktionsfilmer

Rollladenmotor SP Rescue – Entwickelt, um Leben zu retten

 

 

SELVE erklärt: Montage des Notfall-Rollladenmotors SP Rescue

 

 

SELVE erklärt: Erhöhen der Vorspannung beim SP Rescue

 

 

Tekniska detaljer

 SP 2/6-S-RescueSP 2/10-RescueSP 2/10-RescueSP 2/15-Rescue
Fjäderlängd mm500500700920
Artikel nr.359053359063359073359083
Vridmoment (Nm)6101015
Effektiv slutarvikt (kg) vid slutarhöjd 1,5 m8,59,51318
Effektiv slutarvikt (kg) vid slutarhöjd 2,5 m--1217
RörtypSW 60SW 60SW 60SW 60
Dragkraft (N)180310310460
Varvtal (rpm)16171717
Effekt (W)88105105152
Strömförbrukning (A)0,380,450,450,66
Spänning (V)230230230230
Frekvens (Hz)50505050
Driftstid (min)4444
SkyddsklassIP44IP44IP44IP44
GodkännandeCECECECE
Gränslägeskapacitet22222222
Yttre diameter (mm)45454545
Kabellängd (m)3333
LängdL 1 mm950109012901510
Längd L 2 mm885102512251445