SP-NHK

Universell motor med nödmanöver

Produktbeskrivning

SP-NHK motorn med nödmanöver har ett brett användningsområde och kan användas i de flesta slutprodukter på marknaden. Vid ett strömavbrott kan t.ex. en markis nödmanövreras manuellt med hjälp av ett vevhandtag. Det mekaniska gränsläget behöver inte justeras om efter manuell drift.

Motorer kan inte parallellkopplas och får ej manövreras i grupp utan reläbox eller flerpolig brytare.

Gränsläget finns med två olika utväxlingsförhållanden:

  • Utväxling 1:26 i BR 2 används i motorer upp till 20 Nm.
  • Utväxling 1:55 i BR 2 används i motorer över 30 Nm.

Fördelar

  • Stor driftsäkerhet tack vare nödmanöver.
  • Utväxling 1:26 & 1:55
  • Gränsläget behöver inte justeras om efter manuell drift
  • Enkel inställning av gränslägen "punkt till punkt"
  • En motor med brett användningsområde

Information, överblick

AnvändningsområdeRulljalusier, Markiser
Kabelbunden version
SerieBR 2, BR 3
Mekaniskt gränsläge
Mekanisk gränslägesinställning
Går att använda med inbrottssäkra länkar/blockerande fjädrar
Nödmanöverbar vid strömavbrott (med vev)

Nedladdningar

CE dokument

SP NHK BR2PDF, 647 KB
SP NHK BR3PDF, 374 KB

Tekniska detaljer

TypSP 2/7
NHK
SP 2/10
NHK
SP 2/15
NHK
SP 2/20
NHK
Artikel nr.35 23 5335 23 6335 23 7335 23 83
Vridmoment (Nm)7101520
Effektiv slutarvikt (kg)
vid slutarhöjd 1,5 m
19253545
Effektiv slutarvikt (kg)
vid slutarhöjd 2,5 m
15202937
RörtypSW 60SW 60SW 60SW 60
Dragkraft (N)220310460610
Varvtal (rpm)17171717
Effekt (W)95105152172
Strömförbrukning (A)0,410,450,660,75
Spänning (V)230230230230
Frekvens (Hz)50505050
Driftstid (min)4444
SkyddsklassIP44IP44IP44IP44
GodkännandeCECECECE
Gränslägeskapacitet22222222
Diameter (mm)45454545
Kabellängd (m)3333
Längd
L 1 mm
567567567567
Längd
L 2 mm
542,5542,5542,5542,5