SEE-NHK

Rulljalusimotorn med nödmanöver

Produktbeskrivning

SEE-NHK motorn för rulljalusier kombinerar enkel inställning av gränslägen och maximal driftsäkerhet. Förutom de genomtänkta funktionerna hos SEE-motorn (som maximalt skydd och tät stängning av lameller) är även manövrering med nödvev möjlig vid t.ex. strömavbrott.

Efter att motorn manövrerats manuellt så programmerar gränslägen om sig automatiskt.

SEE-NHK motorn måste installeras med blockerande fjädrar eller inbrottssäkra länkar.

Motorn kan parallellkopplas och manövreras i grupp utan reläbox.

SEE-NHK motorn finns endast i serie 2 från 7 Nm till 20 Nm. Adaptrar beställs separat.

Går att få med Uni-kontakt på begäran mot en extra kostnad.

Fördelar

  • Stor driftsäkerhet tack vare nödmanöver, utväxling 1:26
  • Plug & Play-inställning av gränslägen, ingen omjustering krävs efter nödmanöver.
  • Litet byggmått (motorhuvud och motorlängd)
  • Hinderdetektering i nedåtgående riktning
  • Överbelastningsskydd uppåtgående riktning, frysskydd

Information, överblick

AnvändningsområdeRoller shutter
Kabelbunden version
SerieBR 2
Elektroniskt gränsläge
Plug & Play setting
Automatisk gränslägesinställning
Överbelastningsskydd / frostskydd
AutoRetur vid övre gränsläge
Reducerad stängningskraft av övre ändläget
Går att använda med inbrottssäkra fixeringar/blockerande fjädrar
Parallellkopplingsbar
Nödmanöverbar vid strömavbrott (med vev)

Nedladdningar

CE dokument

SEE NHK BR 2PDF, 631 KB

Technical details

TypSEE
2/7-
NHK
SEE
2/10-
NHK
SEE
2/15-
NHK
SEE
2/20-
NHK
Artikel nr.38 82 2338 82 4338 82 5338 82 63
Vridmoment (Nm)7101520
Effektiv slutarvikt (kg)
vid slutarhöjd 1,5 m
19253545
Effektiv slutarvikt (kg)
vid slutarhöjd 2,5 m
15202937
RörtypSW 60SW 60SW 60SW 60
Dragkraft (N)220310460610
Varvtal (rpm)17171717
Effekt (W)95105152172
Strömförbrukning (A)0,410,450,660,75
Spänning (V)230230230230
Frekvens (Hz)50505050
Driftstid (min)4444
SkyddsklassIP44IP44IP44IP44
GodkännandeCECECECE
Gränslägeskapacitet----
Diameter (mm)45454545
Kabellängd (m)3333
Längd
L 1 mm
564564589604
Längd
L 2 mm
539,5539,5564,5579,5