SE Pro och SE Pro-RC (Radio)

Rulljalusimotorn med hinderdetektering

Produktbeskrivning

SE Pro och SE Pro RC är motorer speciellt framtagna för rulljalusier. Motorn kombinerar alla positiva egenskaper för enkel installation, komfort och maximalt skydd av rulljalusier.

Det speciella motorhuvudet säkerställer optimal känslighet i händelse av ett hinder under körning.

SE Pro och SE Pro-RC motorer kan installeras i rulljalusier med normala länkar och fixeringsfjädrar. Vid installation med inbrottssäkra länkar eller blockerande fjädrar rekommenderas en manuell inställning av det nedre gränsläget.

SE Pro och SE Pro-RC motorn får inte användas i installationer med mer än ett rulljalusi i kassetten.

Motorerna kan parallellkopplas och styras i grupp utan användning av reläboxar.

Efter inställning av gränslägena sker en automatisk rotationsdetektering, vilket är unikt för SELVE´s motorer.

Motorerna finns i serie 1 (min. Ø40 mm rör) och serie 2 (min. Ø50 mm rör).

Fördelar

  • Automatisk inställning av gränslägen: Kör upp, kör ner, klart!
  • Känslig hinderdetektering i nedåtgående riktning
  • Reversering vid hinder
  • Överbelastningsskydd uppåtgående riktning, frysskydd
  • Mjukstängande funktion mot jalusikassetten
  • Autoretur i övre gränsläget
  • Smidig och enkel installation med inbrottssäkra länkar och blockerande fjädrar

Information, överblick

AnvändningsområdeRulljalusier
Kabelbunden version SE Pro
Radioversion (-RC) SE Pro-RC
Integrerad SMI technology
SerieBR 1, BR 2
Kort version
Elektroniskt gränsläge
Automatisk gränslägesinställning
Manuell gränslägesinställning
Mellan- och ventilationsläge (-RC)
Hinderdetektering med reversering (soft)
Överbelastningsskydd / frostskydd
Reducerad stängningskraft av övre ändläget
Går att använda med inbrottssäkra
fixeringar/blockerande fjädrar
(manuellt)
Automatisk riktning vid initial programmering
Parallellkoppling
Plug-in kabel (serie 2)
VDE-certifierad (serie 2, 7–30 Nm, även -RC)

Nedladdningar

CE dokument

SE Pro BR1PDF, 49 KB
SE Pro BR2PDF, 50 KB
SE Pro-RC BR1PDF, 52 KB
SE Pro-RC BR2PDF, 54 KB
SE Pro-SMI BR1PDF, 50 KB
SE Pro-SMI BR2PDF, 51 KB

Instruktionsfilmer

SELVE explains: Initial setting of the roller shutter drive SE Pro in automatic setting mode

 

SELVE explains: Initial setting of the roller shutter drive SE Pro in manual setting mode: (point / point)

 

SELVE explains: Initial setting of the roller shutter drive SE Pro in manual setting mode: (point / end limit )

 

TypSE Pro
1/6
SE Pro
1/10
SE Pro
2/6-S
SE Pro
2/7
SE Pro
2/10
SE Pro
2/15
SE Pro
2/20
SE Pro
2/30
SE Pro
2/40
SE Pro
2/50
Artikel nr.41 02 2341 02 4341 41 0041 21 1041 21 3041 21 5041 21 7041 21 8041 21 9041 22 93
Vridmoment Nm61067101520304050
Effektiv slutarvikt (kg)
vid slutarhöjd 1,5 m
142514192535456788102
Effektiv slutarvikt (kg)
vid slutarhöjd 2,5 m
11201115202937567283
RörtypSW 40SW 40SW 60SW 60SW 60SW 60SW 60SW 60SW 60SW 60
Dragkraft (N)27045018022031046061092012301530
Varvtal (rpm)15151617171717171712
Effekt (W)1151158895105152172220345345
Strömförbrukning (A)0,50,50,380,410,450,660,750,951,51,5
Spänning (V)230230230230230230230230230230
Frekvens (Hz)50505050505050505050
Driftstid (min)4444444444
SkyddsklassIP 44IP 44IP 44IP 44IP 44IP 44IP 44IP 44IP 44IP 44
GodkännandeCECECE, VDECE, VDECE, VDECE, VDECE, VDECE, VDECE, VDECE, VDE
Gränslägeskapacitet----------
Yttre diameter (mm)35354545454545454545
Kabellängd (m)3300000003
Längd
L 1 mm
508508399505505530545565566564
Längd
L 2 mm
494494383488488513528548549548
Längd fyrkantstapp (mm)12121212121212121212
TypSE Pro
1/6-RC
SE Pro
1/10-RC
SE Pro
2/7-RC
SE Pro
2/10-RC
SE Pro
2/15-RC
SE Pro
2/20-RC
SE Pro
2/30-RC
SE Pro
2/40-RC
SE Pro
2/50-RC
Artikel nr.41 12 2341 12 4341 31 1041 31 3041 31 5041 31 7041 31 8041 31 9041 32 93
Vridmoment Nm6107101520304050
Effektiv slutarvikt (kg)
vid slutarhöjd 1,5 m
1425192535456788102
Effektiv slutarvikt (kg)
vid slutarhöjd 2,5 m
112015202937567283
RörtypSW 40SW 40SW 60SW 60SW 60SW 60SW 60SW 60SW 60
Dragkraft (N)27045022031046061092012301530
Varvtal (rpm)151517171717171712
Effekt (W)11511595105152172220345345
Strömförbrukning (A)0,50,50,410,450,660,750,951,51,5
Spänning (V)230230230230230230230230230
Frekvens (Hz)505050505050505050
Driftstid (min)444444444
SkyddsklassIP 44IP 44IP 44IP 44IP 44IP 44IP 44IP 44IP 44
GodkännandeCECECE, VDECE, VDECE, VDECE, VDECE, VDECECE
Gränslägeskapacitet---------
Yttre diameter (mm)353545454545454545
Kabellängd (m)330000003
LängdL 1 mm508508505505530545565566564
Längd L 2 mm494494488488513528548549548
Längd fyrkantstapp (mm)121212121212121212